Kraty stalowe – gdy potrzebujesz wyjątkowego zabezpieczenia

Kraty stalowe – gdy potrzebujesz wyjątkowego zabezpieczenia

Drzwi antywłamaniowe to idealne rozwiązanie, aby zabezpieczyć przed złodziejami wejście do Twojego domostwa. Co jednak, gdy potrzebujesz wyjątkowej ochrony również w mniej standardowych miejscach niż drzwi wejściowe – np. w oknach, miejscach zawierających informacje ściśle tajne lub jednostkach administracji publicznej? Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kraty stalowe. W artykule przedstawiamy możliwe zastosowania takich krat.

Kraty stalowe – z czego się składają
Kraty stalowe na użytek kancelarii tajnych czy też zakładów karnych produkuje się w ściśle określonym rozstawie i grubości prętów, zgodnie z wymogami np. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 października 2005 lub Zarządzenia Nr 57/MON z dnia 16 grudnia 2011r. Oczywiście, na użytek prywatny wytwarza się kraty także o innych parametrach. Wykonywane one są z prętów stalowych wzmacnianych płaskownikami, mogą być również wyposażone w siatkę z drutu stalowego. Do futryny przyspawane są mocnymi zawiasami, a zamyka się je za pomocą zamka rozporowego blokującego się w trzy strony lub atestowanej kłódki.

Kraty stalowe w oknach
Zgodnie z wymogami prawnymi, kraty stalowe muszą znajdować się w oknach konkretnych pomieszczeń instytucji publicznych, np.: kancelarii tajnej, gdy są położone poniżej 5m nad poziomem otaczającego terenu lub powyżej 3m od poziomu dachu, celi więziennych, aresztów śledczych. Ponadto, dla bezpieczeństwa montuje się je często w oknach mieszkań znajdujących się na parterze – jest to mocno uzasadnione działanie, gdyż duża ilość włamań odbywa się właśnie przez niezabezpieczone okna parterowe. Takie kraty stanowią solidne i ciężkie do sforsowania zabezpieczenie każdego z wymienionych pomieszczeń.

Cele i zakłady karne
Kraty stalowe o ściśle określonej grubości i rozstawie prętów znajdują się oczywiście w celach zakładów karnych i aresztów śledczych. Ze względu na szczególne okoliczności muszą być one niesłychanie solidne i wytrzymałe, niemożliwe do wyważenia nawet pod największym naporem ludzkiego ciała.

Inne zastosowania
Korytarze dużych bloków mieszkalnych czy też witryny sklepów to kolejne miejsca, w których umieścić można zabezpieczenie w postaci stalowych krat. Za ich pomocą zamyka się również przestrzenie w centrach handlowych, zabezpiecza salony jubilerskie czy nawet kioski ruchu. Stanowią one idealną ochronę w sytuacji, gdy nie można zamontować drzwi antywłamaniowych, nie jest to opłacalne lub częściowa widoczność chronionego terenu jest pożądana.

Zarówno instytucjom publicznym, jak i osobom prywatnym polecamy kraty stalowe firmy J&W. Stanowią one najwyższej jakości zabezpieczenie przed włamaniami i wyważeniami, produkowane są z najwyższą starannością i solidnością. Ponadto, posiadają oczywiście wszelkie niezbędne atesty, spełniając najbardziej rygorystyczne wymogi zawarte w rozporządzeniach i zarządzeniach polskiego prawa.

 

 

00-422 Warszawa, ul. Wilanowska 10