J&W – prekursorzy drzwi antywłamaniowych w Polsce

J&W – prekursorzy drzwi antywłamaniowych w Polsce – wywiad dla portalu OKNONET.PL


Panie Krzysztofie, skąd pomysł na tak wyspecjalizowaną działalność?

W 1990 roku, po kilkuletnim pobycie i pracy we Francji, wróciłem do Polski. Szukając pomysłu na rozkręcenie własnego biznesu, po rozpoznaniu polskiego rynku, odkryłem lukę w branży zabezpieczeń przeciw włamaniom i napadom – w postaci krat drzwiowych, przegród, krat okiennych, a także witryn sklepowych. Bazując na doświadczeniu zdobytym we Francji, wraz ze wspólnikami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu produkcji krat – był to strzał w dziesiątkę. Mieliśmy do dyspozycji niewielki lokal, gdzie nocami spawaliśmy kraty, a w ciągu dnia je montowaliśmy. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Pracowaliśmy po 20 godzin na dobę. Było bardzo dużo pracy, ale i ogromna satysfakcja z osiąganych efektów. Wraz z rozwojem firmy i coraz większą ilością zamówień zaczęliśmy powierzać produkcję krat firmom podwykonawczym. W międzyczasie nasi klienci zaczęli wykazywać zainteresowanie bezpiecznymi drzwiami do mieszkań, co spotkało się z naszym entuzjazmem. Postanowiliśmy więc rozszerzyć naszą produkcję o drzwi antywłamaniowe.


W 1992 roku, jako pierwsza firma w Polsce, uzyskaliśmy Świadectwo Kwalifikacyjne na drzwi klasy „C”. Zapotrzebowanie na taki produkt było duże, dzięki czemu firma się rozwijała. W niedługim czasie otworzyliśmy biuro handlowe oraz sklep, a produkcję przenieśliśmy do większego lokalu. Nabywaliśmy nowe maszyny i urządzenia, zatrudnialiśmy coraz więcej pracowników. W największym szczycie produkcyjnym zatrudnialiśmy ponad 100 osób, a produkcja odbywała się na trzy zmiany; montowaliśmy po 10-15 szt. drzwi dziennie. Można śmiało rzec, że firma J&W zapoczątkowała i prężnie rozwinęła zapotrzebowanie na antywłamaniowe drzwi w Polsce.


Z tego co Pan mówi, początki przebiegły sprawnie i łatwo.


Tak, ale tylko jeśli chodzi o popyt na rynku. Zdecydowanie trudniej było w przypadku konieczności poświęcenia dużej ilości czasu na rozkręcenie firmy, sprawowania pieczy nad produkcją, szukaniem maszyn i narzędzi do produkcji drzwi, dostawców poszczególnych surowców, materiałów wykończeniowych, pracowników, ekip monterskich itd… ale, tak jak już wspomniałem, wiązało się to z ogromną satysfakcją, że dzięki temu firma w ciągu kilku lat uzyskała ogromną renomę oraz zaufanie klientów. Trzeba też podkreślić fakt, że w latach 90-tych prowadzenie działalności gospodarczej było łatwiejsze, a procedury były proste nawet dla laika.


Jak Pan sądzi, co było kluczowe w tak dynamicznym rozwoju firmy?


Od początku wykonywaliśmy drzwi na wymiar, dopasowując się do potrzeb klientów. Wraz ze wzrostem świadomości rynku, dotyczącym drzwi antywłamaniowych, rosły również wymagania, aby drzwi były ładne, dopasowane do wnętrza i wystroju mieszkania lub domu. Jakie oferujecie dokładnie drzwi i co je wyróżnia? Oferujemy drzwi antywłamaniowe o solidnej konstrukcji, z certyfikatami IMP, z przeznaczeniem do mieszkań i domów. Obecnie nasz główny produkt to drzwi specjalistyczne – w tym drzwi do magazynów broni, cel i aresztów, kancelarii tajnych, pomieszczenia służb dyżurnych, serwerowni. Oferujemy również drzwi antywłamaniowo-przeciwpożarowe, a także certyfikowane kraty stalowe. Produkty te skierowane są do odbiorców budżetowych, MON, placówek dyplomatycznych, placówek penitencjarnych, banków, instytucji rządowych i innych.

Jakie oferujecie dokładnie drzwi i co je wyróżnia?

Oferujemy drzwi antywłamaniowe o solidnej konstrukcji, z certyfikatami IMP, z przeznaczeniem do mieszkań i domów. Obecnie nasz główny produkt to drzwi specjalistyczne – w tym drzwi do magazynów broni, cel i aresztów, kancelarii tajnych, pomieszczenia służb dyżurnych, serwerowni. Oferujemy również drzwi antywłamaniowo-przeciwpożarowe, a także certyfikowane kraty stalowe. Produkty te skierowane są do odbiorców budżetowych, MON, placówek dyplomatycznych, placówek penitencjarnych, banków, instytucji rządowych i innych.
             
W roku 2005, jako pierwsza firma w Polsce, uruchomiliśmy produkcję certyfikowanego panela kancelaryjnego służącego do mechanicznego zabezpieczania kancelarii tajnych oraz wydzielania pomieszczeń specjalnych w obrębie strefy bezpieczeństwa. Nasz produkt pozwala na przechowywanie dokumentów lub materiałów opatrzonych klauzulą tajności („POUFNE”, „TAJNE” i „ŚCIŚLE TAJNE”) w obrębie pomieszczeń poza szafami stalowymi. Wtedy też nie ma potrzeby stosowania sejfów oraz szaf do przechowywania dokumentów. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku, dlatego też, mimo dużej wiedzy dotyczącej rozporządzeń, zarządzeń i przepisów, cały czas się uczymy i rozwijamy, a każde kolejne zlecenie przynosi nam nowe doświadczenie.

Oprócz instytucji liczna część naszych wyrobów trafia do klienta indywidualnego. Przez te wszystkie lata wypracowana przez nas wiarygodność, rzetelność i jakość produkowanych wyrobów sprawiły, że dzięki „poczcie pantoflowej” całe pokolenia rodzin, ich sąsiedzi czy znajomi znajomych zabezpieczają swoje domy lub mieszkania naszymi drzwiami. Jest to dla nas chluba i wielka satysfakcja z dobrze wykonywanej pracy.

Z jakich korzystacie dostawców?

Stawiamy na jakość, więc naszych dostawców starannie dobieramy. Posiadamy certyfikowaną Zakładową Kontrolę Produkcji, która na bieżąco starannie weryfikuje dostawców i oferowane przez nich materiały. Okresowo tez przeprowadzane są audyty dokonywane przez przedstawicieli Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, mające na celu kontrolę używanych elementów do produkcji. Cały czas inwestujemy w park maszynowy, staramy się dobierać maszyny i urządzenia tak, aby produkcja była jak najbardziej ekologiczna i jak najlżejsza dla pracowników.

Jak Pan ocenia zeszły rok?

Był to dobry rok. Produkowane przez nas wyroby znalazły odbiorców nie tylko w kraju i Europie, ale także w Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Udało się nam z powodzeniem zabezpieczyć liczne placówki dyplomatyczne, jednostki wojskowe, instytucje rządowe i inne. Po raz kolejny doceniono nasze produkty i 25-letnie doświadczenie.

A jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Planujemy dalsze rozwijanie naszej produkcji, pozyskiwanie nowych rynków zbytu, zarówno w kraju, jak i za granicą. W planach też jest rozpoczęcie produkcji nowego produktu, jednakże na razie to nasza tajemnica…

Wywiad dostępny jest na stronie OKNONET.PL

Projekt i wykonanie: CoolBrand