Drzwi przeciwpożarowe – gdzie są wymagane?

Drzwi przeciwpożarowe to jeden z głównych elementów, które wpływają na zapewnienie bezpieczeństwa całego budynku. Stanowią bardzo istotny czynnik chroniący przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu, co pozwala na sprawną i bezpieczną ewakuację. Gdzie wymagany jest montaż drzwi przeciwpożarowych? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Jak funkcjonują drzwi przeciwpożarowe?

Znajdujące się w ofercie J&W drzwi przeciwpożarowe stanowią istotną część systemu bezpieczeństwa pożarowego każdego budynku. ich głównym zadaniem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się ognia i dymu oraz zapobieganie uwięzieniu ludzi w płonącym budynku.

Co istotne? drzwi przeciwpożarowe wykonane są z metalu oraz wyposażone w specjalne okucia, które utrzymują skrzydło w pozycji zamkniętej w razie wystąpienia pożaru. Zarówno rama, jak i zawiasy są ognioodporne. Gdy wybuchnie pożar ciepło i dym z ognia mogą w bardzo szybki sposób unosić się i wypełnić pokój lub korytarz, dlatego nasze drzwi przeciwpożarowe są tak zaprojektowane, aby blokować rozprzestrzenianie się dymu i płomieni, dając tym samym ludziom więcej czasu na ewakuację z budynku.

Należy jednak pamiętać, że aby drzwi przeciwpożarowe były skuteczne muszą być przez cały czas zamknięte. Jeśli pozostaną otwarte ogień i dym mogą szybko rozprzestrzenić się po całym budynku, stwarzając zagrożenie dla życia osób znajdujących się w środku.

Gdzie trzeba montować drzwi przeciwpożarowe?

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż drzwi przeciwpożarowych w każdym budynku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Odgrywają one szczególnie istotną rolę w budynkach użyteczności publicznej i o dużym natężeniu ruchu takich jak m.in. szkoły, biurowce bądź szpitale. Co więcej? Obowiązujące przepisy prawne nakazują montować drzwi ognioodporne pomiędzy budynkiem wielorodzinnym a przejściem do garażu oraz na każdej drodze ewakuacyjnej. Drzwi przeciwpożarowe powinny znajdować się również na górze i na dole klatki schodowej, na korytarzach oraz we wszystkich pomieszczeniach, w których znajdują się materiały łatwopalne.
Montując przeciwpożarowe drzwi należy upewnić się, że są we właściwy sposób dobrane do wielkości otworu oraz, że zostały zainstalowane według instrukcji producenta. Ponadto, drzwi ognioodporne powinny być również wyposażone w specjalne urządzenia samo zamykające oraz powinny być regularnie kontrolowane, aby mieć pewność, że działają prawidłowo.

Potrzebujesz pomocy w wyborze drzwi przeciwpożarowych? Koniecznie sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami. Gwarantujemy że razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Projekt i wykonanie: CoolBrand