Jak uszczelnić drzwi wejściowe?

Nieszczelne drzwi wejściowe stanowią udrękę wielu gospodarstw domowych. Taka sytuacja prowadzi, zarówno do obniżenia komfortu cieplnego domowników, jak i ogromnych strat cieplnych. Właśnie dlatego zachowanie szczelności jest bardzo istotne. Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi wejściowe. Zapraszamy!

I. Nieszczelne drzwi – najczęstsze przyczyny

Najczęściej powodem nieszczelności są następujące przypadki:
• Drzwi są wypaczone – to kwestia, która dotyczy przede wszystkim starych drzwi drewnianych, wykonanych w przestarzałych technologiach, które po upływie pewnego czasu oraz braku odpowiedniej pielęgnacji zaczynają się wyginać, pękać, a w konsekwencji stają się nieszczelne.
• Drzwi nie przylegają do ościeżnicy – decydując się na zakup drzwi należy pamiętać, że powinny być one maksymalnie dopasowane do futryny. Dlaczego? W innym przypadku całkowite i szczelne domknięcie skrzydła nie będzie możliwe, czego konsekwencją może być uczucie chłodu w domu bądź mieszkaniu
• Niepoprawnie zamontowany próg drzwi – zwracając uwagę na szczelność drzwi bardzo duże znaczenie ma odpowiedni montaż progu. Jeżeli drzwi odstają od progu, a pomiędzy ościeżnicą a progiem są zauważalne kropelki wody może to oznaczać, że położenie skrzydła trzeba wyregulować lub niezbędna jest korekta progu

II. Test szczelności drzwi

Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się jak uszczelnić drzwi balkonowe, czy drzwi zewnętrzne konieczne jest najpierw przeprowadzenie testu szczelności. Aby go wykonać, należy dokładnie zamknąć drzwi i je zaryglować. Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzydło nie powinno przepuszczać chłodu, zarówno z dołu, jak i z góry, ani po bokach. Ponadto, nie powinieneś słyszeć również żadnych głośnych dźwięków. Hałas dochodzący z klatki schodowej bądź ulicy powinien być skutecznie stłumiony.


Jeżeli zauważysz chociaż jedną z oznak nieszczelności, warto sprawdzić, czy przyczyną tego stanu jest zużyta bądź uszkodzona guma uszczelniająca, wypaczenie drzwi bądź niepoprawny montaż skrzydła.

III. Jak uszczelnić drzwi? Sprawdzone metody

• Osłona uszczelniająca

Zastanawiasz się, jak uszczelnić drzwi od dołu? Czasem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z najprostszych sposobów. Osłony uszczelniające zwane także osłonami przeciw wiatrowymi należy ułożyć pod drzwiami. Mogą być one wykonane z różnych materiałów m.in. gumy, pianki bądź tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że jest to dobra, ale tymczasowa metoda. Osłona może być uciążliwa podczas otwierania lub zamykania skrzydeł, a dodatkowo bywa nieatrakcyjna wizualnie


• Uszczelki szczotkowe

Skutecznym i prostym w montażu rozwiązaniem na uszczelnienie drzwi wejściowych od spodu są uszczelki szczotkowe. Wystarczy przykleić je na dolnej części skrzydła i gotowe. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej profil uszczelki dopasować do szerokości drzwi. Co istotne? System szczotkowy chroni posadzkę przed zarysowaniami, nawet gdy skrzydło jest lekko obniżone. Ponadto, uszczelki szczotkowe tworzą barierę dla kurzu i zanieczyszczeń w progu. Warto dodać, iż ten typ uszczelnienia nadaje się również do starszych i wysłużonych drzwi


• Uszczelki gumowe

Podczas uszczelniania drzwi zewnętrznych warto zdecydować się również na uszczelki gumowe, które przeznaczone są przede wszystkim dla węższych szczelin sięgających około 5 mm. To dość tanie a jednocześnie wszechstronne rozwiązanie. Tego typu uszczelkami można wypełnić szczeliny pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Jednak należy przy tym pamiętać, że szczelina nie jest jednorodna, posiada różną szerokość, a drzwi zaizolowane mogą sprawiać trudności podczas zamykania skrzydła.


• Uszczelki piankowe

Do uszczelniania drzwi wewnętrznych wykorzystuje się także uszczelki piankowe. Można je stosować do nieco szczelin – do 2 cm. Uszczelki piankowe chronią zarówno przed przenikaniem chłodu, zapachów, jak i hałasem. Są dostępne w różnych, licznych wariantach. Ważne! Decydując się na wariant podwójny, trzeba zwrócić uwagę na wymiary drzwi, które nie powinny mieć więcej niż metr szerokości i 4,5 cm grubości.


Innym sposobem na uszczelnienie drzwi jest montaż metalowego progu oraz wykonanie warstwy izolacji od spodu drzwi. Jeśli jednak wymienione metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, należy sięgnąć po specjalne maty wygłuszające, tapety akustyczne bądź zastosować tapicerkę drzwi. Pamiętaj, że im większa elastyczność i masa drzwi, tym lepsza izolacja akustyczna.


Jeśli masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości dotycząc sposobów uszczelniania drzwi, skontaktuj się z nami. Specjaliści J&W pomogą znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy!

Projekt i wykonanie: CoolBrand