Drzwi prawe a drzwi lewe – jak je rozpoznać?

Drzwi prawe, czy drzwi lewe – mimo, iż wybór jest pozornie prosty, jednak bardzo często podczas zakupu okazuje się, że nie jesteśmy pewni, które z nich sprawdzą się lepiej w urządzonej przestrzeni. Czy drzwi powinny otwierać się według wskazówek zegara, czy przeciwnie? Jak rozpoznać jedne i drugie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Gdy staniesz na wprost drzwi i będziesz mieć zawiasy po lewej stronie, natomiast klamkę po prawej – będą to drzwi lewe. Tego typu drzwi otwierają się w Twoją stronę, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z kolei, w sytuacji odwrotnej, gdy klamka znajdować będzie się po lewej stronie, a zawiasy po prawej możesz być pewien, że są to drzwi prawe. Będą one otwierać się analogicznie, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Drzwi prawe czy lewe? To istotny wybór

Zastanawiasz się, które drzwi wybrać prawe czy lewe? Należy zaznaczyć, iż w tym przypadku ostateczny wybór powinien zależeć od funkcjonalności przestrzeni. W związku z powyższym, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na umiejscowienie włącznika światła. Duże znaczenie ma to, aby drzwi nie otwierały się na niego – aby skrzydło drzwiowe nie zasłaniało go. Dlaczego? W takiej sytuacji konieczne jest obchodzenie drzwi dookoła, aby włączyć oświetlenie, co niestety nie jest wygodne w codziennym funkcjonowaniu. Włącznik więc powinien znajdować się tuż przy klamce i być dostępny od razu, gdy wchodzimy do pomieszczenia.


Co więcej? W przypadku, jeżeli zmieniasz kierunek otwierania się drzwi pamiętaj, aby równocześnie przenieść włącznik. Jeśli okazuje się, że wybrane przez Ciebie drzwi zachodzą na meble lub otwierają się na ścianę, warto pomyśleć nad ich zmianą.

Drzwi otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Myśląc o drzwiach prawych i lewych, warto znów spojrzeć w sposób całościowy na aranżację przestrzeni, w celu uniknięcia sytuacji, kiedy będą się one otwierać na siebie lub, gdy okaże się, że skrzydła blokują się wzajemnie. Myśląc nad rozmieszczeniem drzwi, należy zastanowić się nad poprawną komunikacją między określonymi przestrzeniami – kuchnią, pokojem, łazienką czy sypialnią, aby uniknąć nieprawidłowych sytuacji aranżacyjnych:


• drzwi do sypialni najczęściej otwierają się do wewnątrz
• drzwi do łazienek ze względów bezpieczeństwa warto jest zaplanować z otwieraniem się na zewnątrz
• także w przypadku mniejszych pomieszczeń, drzwi powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowego miejsca w danym pomieszczeniu

Reasumując, przed ostatecznym wyborem drzwi, należy spojrzeć całościowo na przestrzeń, aby w sposób funkcjonalny i bezpieczny móc ją zaaranżować. Jeśli masz jakieś wątpliwości bądź pytania, skontaktuj się z nami i zasięgnij rady najlepszych fachowców. Dzięki pomocy J&W z pewnością unikniesz nieekonomicznych rozwiązań, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Projekt i wykonanie: CoolBrand