Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – różnice

W świecie drzwi wewnętrznych spotkasz się z mnogością wyborów, co dla początkującego może być nie lada wyzwaniem. Jeżeli myślisz o zakupie nowych drzwi do wnętrz, jednym z kluczowych wyborów będzie decyzja między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi. Co je różni i które z nich lepiej sprawdzą się w Twoim domu? Informujemy poniżej!

Klasyka w drzwiach – przylgowe

To rodzaj drzwi, które znamy od lat. Kiedy są zamknięte, część drzwi chowa się w ościeżnicy, a część nachodzi na nią. Ten wystający fragment to przylga, nazywana również wrębem lub felcem. Nie tworzą one jednolitej linii z ościeżnicą, co tworzy charakterystyczny uskok. W przypadku tych drzwi widoczne są również zawiasy po stronie otwierania.

Nowoczesność i prostota – drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe minimalistyczne w designie. Po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię z ościeżnicą, a zawiasy są ukryte. Co ciekawe, dostępne są modele „ukrytych” drzwi, które są w pełni zintegrowane ze ścianą, dzięki czemu są prawie niewidoczne.

Wybór między przylgowymi a bezprzylgowymi

Wybierając drzwi, warto zwrócić uwagę na styl wnętrza. Do klasycznych aranżacji pasują drzwi przylgowe, które można zdobić różnymi ornamentami. Natomiast do wnętrz nowoczesnych idealne będą te bezprzylgowe, które optycznie powiększają przestrzeń.

Pod kątem montażu drzwi przylgowe są zazwyczaj łatwiejsze do instalacji i regulacji. Natomiast montaż drzwi bezprzylgowych wymaga precyzji i doświadczenia – każdy błąd może wpłynąć na estetykę i funkcjonalność. Dlatego jeśli wybierasz bezprzylgowe modele drzwi, warto skorzystać z usług doświadczonego fachowca oraz wybierać produkty renomowanych producentów, takich jak J&W.

Funkcjonalność i trwałość

Nie można zapomnieć również o praktycznym aspekcie wyboru. Drzwi, niezależnie od wyglądu, muszą być przede wszystkim funkcjonalne i trwałe. Warto więc przyjrzeć się materiałom, z których są wykonane drzwi. Solidne drewno czy wysokiej jakości sklejka mogą zapewnić długoletnie użytkowanie bez konieczności wymiany czy naprawy.

Izolacja akustyczna i termiczna

Zależy Ci na ciszy w domu? W takim razie zastanów się nad właściwościami izolacyjnymi drzwi. Niektóre modele, zwłaszcza te grubsze, oferują lepszą izolację akustyczną, co może być nieocenione, jeśli chcesz mieć pewność, że rozmowy czy dźwięki z jednego pomieszczenia nie przedostaną się do innego. Również właściwości termoizolacyjne mogą być istotne, jeśli drzwi mają dzielić pomieszczenia o różnych temperaturach.

Bezpieczeństwo

Nawet drzwi wewnętrzne mogą odgrywać rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak specjalne zamki czy systemy blokujące, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

Koszty

Ostateczny wybór często zależy od budżetu. Pamiętaj jednak, że jakość ma swoją cenę. Wybierając tańsze modele, możesz oszczędzić w krótkim terminie, ale mogą one okazać się mniej trwałe czy funkcjonalne. Dlatego warto inwestować w drzwi, które posłużą przez lata, a nie tylko spełnią krótkotrwałe oczekiwania.

Wybór odpowiednich drzwi to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i trwałości. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i, jeśli to możliwe, skonsultować się z ekspertem. Dobrze dobrana i zamontowana para drzwi może przynieść wiele korzyści, od komfortu akustycznego, przez oszczędności energetyczne, po estetyczne dopełnienie wnętrza. W końcu drzwi to nie tylko praktyczny element domu, ale też ważny aspekt jego aranżacji.

Projekt i wykonanie: CoolBrand